شیباریوم چیست

شیباریوم چیست و چه تاثیری بر ارز شیبا اینو میگذارد؟

شیبا اینو در سال 2020 راه اندازی شد. بعد از چند ماه از رونمایی، بنیانگذار آن یعنی Ryoshi در وایت پیپر آن ادعا کرد که شیبا اینو رمزارزی است که اکوسیستم آن، آینده‌اش را تعیین میکنند! اکوسیستم شیبا فراز و نشیب های زیادی داشته از پامپ قیمتی شیبا اینو تا راه اندازی صرافی شیبا سواپ. و حالا شیباریوم یکی دیگر از بلندپروازی‌های این اکوسیستم است.

شیباریوم چیست؟

شیباریوم یا shibarium یک بلاکچین است که در لایه دوم و در بالاترین لایه اتریوم راه اندازی میشود. هدف شیباریوم کاهش هزینه‌های تراکنش شیبا و کاهش مشکلات مقیاس پذیری و البته افزایش سرعت تراکنش‌های شیبا است.

یکی از مشکلاتی که بلاکچین اتریوم همیشه با آن مواجه بوده کارمزد سرسام آور آن برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز و dapp ها است. پروژه های لایه دوم اتریوم برای حل مشکلات این چنینی توسعه پیدا میکنند.

از دیگر پروژه های مشهور لایه دوم اتریوم میتوان به پالیگان (Polygon)، اپتیمیسم (OP) و آربیتروم اشاره کرد.

و از حالا به بعد شیبا هم پا به این عرصه گذاشته است.

البته شیباریوم هنوز راه اندازی نشده و هنوز در مرحله توسعه قرار دارد!

شیباریوم چه زمانی راه اندازی میشود؟

شیباریوم در اصل قرار بود در نیمه سوم سال 2022 رونمایی شود اما این اتفاق نیافتاد. درباره زمان راه اندازی شیباریوم هم اطلاعات زیادی در دسترس نبود.

توسعه دهندگان شیبا در پاسخ به تمامی سوالاتی که در رابطه با زمان راه اندازی از آنها پرسیده میشد پاسخ میدادند: “به زودی”

همه چیز درباره شیباریوم نامشخص بود تا اینکه توسعه دهندگان اکوسیستم شیبا در 15 ژانویه 2023 در بلاگ shibaswap پستی را منتشر کردند و از جزئیات بلاکچین شیباریوم صحبت کردند.

آنها در این پست بلاگ در پاسخ به اینکه شیباریوم چه زمانی رونمایی میشود اعلام کردند که زمان راه اندازی شیباریوم هیچگاه مهمترین مسئله نبوده! مهمترین مسئله این است که چطور میتوانند شیباریوم را به بهترین نحو توسعه دهند. پس پاسخ به زمان راه اندازی شیباریوم همیشه “به زودی” خواهد بود!

با این حال آنها در این پست اعلام کردند که به مراحل پایانی نسخه بتا شیباریوم و راه اندازی قریب الوقوع آن نزدیک شده اند.

آیا شیباریوم باعث افزایش قیمت ارز دیجیتال شیبا میشود؟

طبق مکانیزمی که برای بلاک چین شیباریوم منتشر شده، به ازای هر تراکنشی که در این بلاک چین انجام میشود مقداری توکن شیبا سوزانده میشود. این قضیه طبیعتا باعث کاهش تعداد توکن های شیبا اینو و همچنین کاهش عرضه شیبا اینو و در نتیجه افزایش قیمت این توکن در بلند مدت میشود.

نمودار و قیمت شیبا اینو را بررسی کنید. با بررسی این نمودار میتوان پامپ‌های بی سابقه این ارز دیجیتال را در گذشته قیمتی دید. با وجود چنین گذشته قیمتی خبری مانند رونمایی این بلاکچین میتواند تاثیر فاندامنتالی بر قیمت این توکن داشته باشد.

اما نظر توسعه دهندگان شیباریوم این است که افراد به شیباریوم به دید ابزاری برای پامپ قیمتی شیبا اینو نگاه نکنند.

آنها اینطور نوشته اند که شیباریوم به هدف عملی کردن رویای Ryoshi برای ساخت ابزاری به وجود آمده که بتوانند پروژه‌های خود را طبق نیازمندی‌های خود توسعه دهند.

شیباریوم چه مزایایی دارد؟

مهمترین مزیتی که یک پروژه لایه دوم مثل شیباریوم دارد، افزایش مقیاس پذیری، افزایش سرعت تراکنش، کاهش هزینه تراکنش و پلتفرمی برای توسعه Dapp است. هدف شیباریوم رسیدن به این موارد است که میتواند قدم مهمی برای شیبا و اکوسیستم آن باشد.

با افزایش محبوبیت پلتفرمهای متاورس، NFT، بازیهای بلاکچینی و وب 3 بحث هزینه تراکنش بسیار مطرح میشود.

فرض کنید برای خرید یک NFT 15 دلاری مجبور باشید 50 تا 60 دلار هزینه تراکنش پرداخت کنید. این موضوع قطعا عقلانی نیست. شیباریوم مشکلات از این نظیر را به طور کامل حل میکند.

توکن $BONE چیست و چه نقشی در شیباریوم دارد؟

در اعلامیه‌هایی که توسعه دهندگان شیبا منتشر کرده‌اند از توکنی به نام BONE نام برده شده. ارز دیجیتال BONE در ژولای سال 2021 رونمایی شد. هدف این توکن این بود که نقش توکن حاکمیتی در بلاکچین شیباریوم را ایفا کند.

تعداد توکنهای BONE توزیع شده 250 میلیون است که 20 میلیون آن به عنوان پاداش برای Validatorها و Deligatorها و رای دهندگان شیباریوم تخصیص داده شده.

این ارز دیجیتال هم اکنون در دسترس است و امکان خرید BONE از طریق تعدادی از صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز مثل Shibaswap وجود دارد.

شیباریوم و شیباسواپ

شیباسواپ یا ShibaSwap صرافی غیرمتمزکز اکوسیستم شیبا است. این صرافی یکی از بخش های مهم شیبا است و توسعه دهندگان قصد دارند در روزهای آینده آن را با شیباریوم ادغام کنند و از امکانات آن استفاده کنند. این قضیه باعث میشود Validatorها و Delegatorsها به امکانات استخر نقئینگی و استیکینگ دسترسی داشته باشند.

در نتیجه این موضوع باعث افزایش نقدینگی استخرها میشود. شیبا در پست بلاگ اعلام کرده که قصد دارد از توکن $TREAT به عنوان پاداش استفاده کند.

از ارز $TREAT در زمان نوشته شدن این مقاله اطلاعات زیادی در دسترس نیست و طبق اعلام شیبا هر استفاده ای از نام این توکن کلاهبرداری است.

جمع بندی

بسیاری از اطلاعات در رابطه با شیباریوم هنوز مشخص نیست و توسعه دهندگان صرفا از رونمایی قریب الوقوع فاز تست این بلاکچین خبر داده اند. احتمالا در روزهای آینده اخبار بیشتری از شیباریوم منتشر میشود و بهتر است تا آن زمان صبر کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا