ایلان ماسک

ایلان ماسک

ایلان ریو ماسک، سرمایه گذار، کارآفرین و یکی از ثروتمندترین افراد حال حاضر است. ایلان ماسک از دریافت کننده های جایزه “همکار انجمن سلطتنی (FRS)” است که یکی از قدیمی‌ترین جوایز علمی تاریخ است و به تاثیرگذارترین افراد در افزایش دانش بشریت داده میشود. ایلان ماسک به عنوان مدیرعامل شرکتهای تسلا و بنیانگذار شرکتهایی مثل اسپیس ایکس، نورالینک، The Boring و همچنین به عنوان صاحب کمپانی توییتر شناخته میشود.

مشخصات ایلان ماسک

ایلان ماسک
نام شخص ایلان ریو ماسک
نام به انگلیسی Elon Reeve Musk
متولد 28 ژوئن 1971 در آفریقای جنوبی، پرتوریا
ساکن ایالات متحده آمریکا
برخی عناوین بنیان‌گذار، مدیر عامل و رئیس مهندسی اسپیس‌ ایکس مدیر عامل و طراح محصولات تسلا موتورز بنیان‌گذار کمپانی د بورینگ و X.com (اکنون بخشی از پی‌پل) بنیان‌گذار نیورالینک، زیپ۲ مالک کمپانی توییتر
شبکه‌های اجتماعی توییتر ایلان ماسک

بیوگرافی ایلان ماسک

ایلان ماسک (Elon Reeve Musk) در 28 ژوئن سال 1971 در شهر پرتوریا پایتخن آفریقای حنوبی به دنیا آمد. او سومین فرزند از بین سه فرزند خانواده ماسک بود. پدر ایلان ماسک (ارول ماسک) یک مهندس اهل آفریقای جنوبی بود و مادر ایلان ماسک (می ماسک) مدل و کارشناس تغذیه کانادایی بود. پدر و مادر ایلان ماسک در سال 1980 طلاق گرفتند و از آن پس او بیشتر اوقات با پدر خود زندگی میکرد.

خانواده ایلان ماسک

او از همان دوران کودکی استعداد خوبی در زمینه کامپیوتر و برنامه نویسی نشان داد. او حتی توانست در 12 سالگی اولین بازی کامپیوتری خودش را خلق کند و آن را به قیمت 500 دلار به فروش برساند.

ایلان ماسک در سال 1988 به دنبال فرصتهای بهتر برای زندگی از آفریقای حنوبی خارج شد و راهی قاره آمریکا شد. در این مطلب همراه ما باشید تا بیشتر درباره ایلان ماسک بدانیم.

ضریب هوشی و iq ایلان ماسک 155، تایپ شخصیتی ایلان ماسک intj است. [efn_note]sociosite: What is Elon Musk IQ?[/efn_note] [efn_note]personality-database: Elon Musk personality type[/efn_note]

ثروت و دارایی ایلان ماسک

در زمان نوشتن این مطلب، ثروت ایلان ماسک معادل 245 میلیارد دلار است. مبلغ کل دارایی ایلان ماسک به پول ایران چیزی معادل 12,250,000,000,000,000 تومان است! (با دلار 50000 تومانی) بیشتر ثروت ایلان ماسک از شرکتهای SpaceX و Tesla است.

در این زمان ایلان ماسک در رتبه دوم ثروتمنتدترین افراد قرار دارد. [efn_note]فوربز: رتبه بندی ثروتمندترین افراد جهان[/efn_note] ثروت و دارایی ایلان ماسک فراز و نشیب‌های زیادی داشته. به طوریکه ایلان ماسک اولین شخص در طول تاریخ است که در کمتر از یکسال بیش از 200 میلیارد دلار از دست داد! [efn_note]بلومبرگ: ایلان ماسک، اولین شخصی که 200 میلیارد دلار از دست داد![/efn_note]

ایلان ماسک و Zip2

ایلان ماسک و برادرش کیمبال ماسک در سال 1995 شرکت Zip2 را تاسیس کردند. هدف این شرکت ارائه راه حلی برای تبلیغات اینترنتی بود. در آن روزها که اینترنت به درحال به دست آوردن جایگاه در میان مردم بود. این شرکت به دنبال ارائه راه حل آنلاین جایگزین برای کاغذهای زرد رنگ تبلیغاتی آن زمان بود که در میان مردم مرسوم بود. این زمان قبل از به وجود آمدن شرکت گوگل بود.

در سال 1996 هیئت مدیره شرکت تصمیم گرفت ایلان ماسک را با مدیر با تجربه‌تری جایگزین کنند. بعدها در سال 1999 ایلان ماسک این شرکت را به قیمت 300 میلیون دلار به شرکت کامپیوتری Compaq فروخت.

ایلان ماسک و X.com

بعد از فروش Zip2 ایلان ماسک که مقداری ثروت به دست آورده بود تصمیم به شروع ماجراجویی جدیدی گرفت. ایلان ماسک در سال 1999 به همراه Harris Fricker، Christopher Payne و Ed Ho در شهر کالیفرنیا شرکت x.com را تاسیس کردند. ایده شرکت ایکس دات کام در آن زمان بسیار خلاقانه بود. در آن زمان افراد برای انتقال دارایی بانکی خود باید مسیر سختی را پیش میگرفتند. هدف شرکت x.com آسان کردن فرآیندهای بانکی و امکان انتقال دارایی‌ها به صورت آنلاین بود. کاربران برای انتقال پول تنها نیاز بود ایمیل فرد دریافت کننده را وارد کنند.

مانند بسیاری از شرکتهای استارتاپی آن زمان، شرکت x.com قبل از اینکه به دفترکاری در کالیفرنیا انتقال پیدا کند در یک خانه اداره میشد. نسخه اولیه x.com در 9 دسامبر 1999 رونمایی شد.

ایده جالب این شرکت برای جذب کاربران این بود که هر کاربر به محض ثبت نام 20 دلار پاداش میگرفت و به ازای معرفی هر شخص جدید 10 دلار هم دریافت میکرد. همین استراتژی تبلیغات باعث شد خیلی سریع به آمار 200 هزار ثبت نامی برسد.

ایلان ماسک و PayPal

در زمانی که X.com در حال خدمات رسانی بود شرکت Confinity از رقیبان اصلی بود. در سال 2000 این دو شرکت رقیب تصمیم به ادغام گرفتند و ایلان ماسک به عنوان دارنده بیشترین سهام به عنوان مدیرعامل و CEO منصوب شد.

ایلان ماسک و پی پال

چند ماه بعد در سال 2000 زمانی که ایلان ماسک برای ماه عسل به استرالیا رفته بود، هیئت مدیره X.com تصمیم به انتقال جایگاه مدیرعاملی به Peter Thiel گرفتند. در سال 2001 این شرکت به PayPal تغییر نام داد.

شرکت PayPal فراز و فرودهای بسیار زیادی داشت. در سال 2002 این شرکت توسط eBay به قیمت 1.5 میلیارد دلار خریداری شد. بعدها در سال 2015 این شرکت به عنوان یک شرکت مستقل جدا شد و تا همین امروز در حال خدمات رسانی است.

ایلان ماسک و اسپیس اکس

ایلان ماسک در سال 2002 اهداف بلند پروازانه تری داشت. ادامه ماجراجویی او در فضا جریان پیدا کرد زمانی که تصمیم گرفت راهکاری پیدا کند که بشر امکان زندگی در مریخ را پیدا کنند. در سال 2002 ایلان ماسک شرکت SpaceX را راه اندازی کرد.

اسپیس اکس (SpaceX) شرکتی در حوزه ساخت فضاپیما، موشک و ارتباطات ماهواره‌ای بود و در سال 2002 توسط ایلان ماسک در کالیفرنیا تاسیس شد. داستان شکستهای اسپیس اکس همه جا گفته میشود. در میان سالهای 2006 تا 2008 اسپیس ایکس سه پرتاب ناموفق داشت. این شکستها ایلان ماسک و اسپیس ایکس را تا حد ورشکستگی برد. اما در نهایت در سپتامبر 2008 اسپیس اکس موفق شد چهارمین پرتاب را با موفقیت انجام دهد. بعد از این پرتاب موفق ناسا اسپیس ایکس را از ورشکستگی نجات داد. همکاری اسپیس ایکس و ناسا تا همین امروز ادامه دارد.

ایلان ماسک و همکاری با ناسا

ایلان ماسک و شرکت تسلا

منشا اصلی ثروت ایلان ماسک از شرکت تسلا است. حتی بسیاری از افراد منشا اصلی شهرت او را هم از شرکت تسلا میدانند.

شرکت تسلا (Tesla) در 1 ژولای سال 2003 توسط Martin Eberhard و Marc Tarpenning تاسیس د. نام این شرکت از نام دانشمند مشهور نیکولا تسلا گرفته شده است. در سال 2004 ایلان ماسک 6.5 میلیون دلار از 100 میلیون دلار پولی که از فروش PayPal به دست آورده بود را در تسلا سرمایه گذاری کرد و به عنوان دارنده بیشترین سهام و رییس هیئت مدیره تسلا منصوب شد. ایلان ماسک نقشی کلیدی در طراحی و توسعه مدل Roadster تسلا داشت.

ایلان ماسک و ارزهای دیجیتال

داستان ایلان ماسک و ارزهای دیجیتال سری دراز دارد. ایلان ماسک در توییتر خود همیشه ارزهای دیجیتال و بیت کوین را به عنوان جایگزین مناسب برای سیستم بانکی و پولی فعلی میدانسته. اما داستان اصلی از جایی شروع شد که ایلان ماسک از دوج کوین به عنوان ارز دیجیتال مورد علاقه خود اسم برد.

دوج کوین که به عنوان شوخی توسط Billy Markus و Jackson Palmer ساخته شده بود حالا حامی بزرگی مثل ایلان ماسک پیدا کرده بود و به همین دلیل شروع به پامپ شدید قیمتی کرده بود.

ماجرای توییتهای ایلان ماسک زمانی شدت گرفت که اعلام کرد شرکت تسلا به عنوان حامی محیط زیست دیگر بیت کوین را به عنوان روشی برای پرداخت قبول نمیکند. بسیاری از افراد دلیل ریزش شدید بیت کوین را همین توییت ایلان ماسک میدانند.

البته هیچگاه ایلان ماسک از حمایت خود از ارز دوج کوین دست نکشید و همچنان دوج کوین را به عنوان ارزی میداند که آینده مالی بشر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ایلان ماسک و شرکت توییتر

توییتر یکی از بزرگترین شبکه های احتماعی در میان مردم است. ایلان ماسک در سال 2017 اعلام کرد که علاقه‌مند به خرید شرکت توییتر است. ایلان ماسک همیشه به آزادی بیان در توییتر انتقاد داشت و همین موضوع باعث شد در نهایت در ژانویه 2022 ایلان ماسک شروع به خرید سهام توییتر کند. در نهایت در اپریل سال 2022 افشا شد که ایلان ماسک صاحب 9.2 درصد از سهام توییتر شده که این موضوع باعث شد ایلان ماسک بزرگترین سهامدار توییتر شود. بعد از این موضوع سهام توییتر به شدت رشد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا