اتریوم چیست؟

اتریوم چیست؟

اتریوم و ارز اتر را به عنوان ملکه ارزهای دیجیتال میشناسند. اتر سالیان زیادی است که بعد از بیت کوین در رتبه دوم بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته. اگر تصمیم به فعالیت در بازار کریپتو را دارید حتما باید با مکانیزم و چیستی این شبکه دوست داشتنی آشنا شوید. ما دراین مقاله از تیم ارزچی قصد داریم تا شما را با زبان ساده با شبکه و ارز دیجیتال اتریوم آشنا کنیم.

نکات کلیدی این مقاله

 • اتریوم در سال 2015 توسط ویتالیک بوترین یه صورت رسمی رونمایی شد.
 • اتریوم یک شبکه بلاک‌چین است که به کاربران امکان اجرای قراردادهای هوشمند را می‌دهد.
 • اتر یا Ether واحد ارز دیجیتالی است که در شبکه اتریوم استفاده می‌شود.
 • اتریوم و بیت‌کوین هر دو بر پایه‌ی فناوری بلاک‌چین کار می‌کنند اما با اهداف متفاوت.
 • هدف اصلی اتریوم ایجاد یک پلتفرم برای اجرای قراردادهای هوشمند است.
 • اتریوم با ارائه قراردادهای هوشمند، یک گام بزرگ در جهت گسترش کاربردهای بلاک‌چین برداشت.
 • هر تراکنش یا قرارداد هوشمندی که در اتریوم اجرا می‌شود توسط شبکه تأیید و در یک بلاک ثبت می‌شود.
 • “گس” هزینه‌ای است که کاربران برای اجرای تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم پرداخت می‌کنند.

شبکه اتریوم چیست؟

اتریوم یک شبکه بلاک‌ چین است که به کاربران امکان اجرای قراردادهای هوشمند را میدهد. در واقع، اتریوم یک پلتفرم است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه غیرمتمرکز (dApp) بسازند و آن را اجرا کنند. نکته مهم این است که برنامه‌هایی که برروی اتریوم هستند بدون هیچ واسطه‌ای، به طور مستقیم بین کاربران اجرا می‌شوند. به عبارت دیگر، اتریوم یک جهان دیجیتال است که در آن همه چیز بر پایه قوانین مشخص و شفافی کار می‌کند.

به زبان ساده‌تر میتوان گفت اتریوم مانند یک کامپیوتر جهانی است که همه بدون هیچ دخالت واسطه‌ای مثل دولت‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.

اتریوم در یک نگاه
اتریوم
ناماتریوم
نام به انگلیسیEthereum
نام ارز دیجیتالاتر
نمادETH, Ξ
خالق اتریومویتالیک بوترین
تاریخ انشار30 جولای 2015
سایت رسمیethereum.org
مشاهده قیمتقیمت اتریوم

کاربرد و هدف اتریوم چیست؟

هدف اصلی اتریوم ایجاد یک پلتفرم برای اجرای قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند برنامه‌هایی هستند که به طور خودکار اجرا می‌شوند وقتی شرایط مشخصی برقرار شود. به عبارت ساده‌تر، اتریوم به شما اجازه می‌دهد تا برنامه‌هایی بنویسید که بدون نیاز به واسطه، کار خود را انجام می‌دهند. اگر با مفهوم قرارداد هوشمند آشنا نیستید مقاله‌ی قرارداد هوشمند چیست مخصوص شما منتشر شده است.

کاربردهای اتریوم در دنیا

چرا اتریوم انقلابی است؟

همه جا گفته میشود که اتریوم مانند بیت کوین یک بلاک‌چین انقلابی است. این قضیه به دلیل این است که اتریوم به دلیل قابلیت‌های منحصر به فرد و جدیدی که به دنیای دیجیتال آورده است.

قبل از اتریوم، بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چین تنها به عنوان یک ارز دیجیتال معمولی معرفی میشدند. اما اتریوم با ارائه قراردادهای هوشمند، یک گام بزرگ در جهت گسترش کاربردهای بلاک‌چین برداشت.

به عبارت دیگر، اتریوم نه تنها یک ارز دیجیتال است، بلکه یک پلتفرم برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز است. بسیاری از متخصصین، این موضوع به عنوان یکی از ویژگی‌های کلیدی اتریوم مطرح می‌شود.

شبکه اتریوم چه تفاوت ها و شباهت هایی با شبکه بیت کوین دارد؟

هم اتریوم و هم بیت کوین بر پایه‌ی فناوری بلاک‌چین کار می‌کنند، اما هدف و کاربردهای آن‌ها متفاوت است. بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال طراحی شده است، در حالی که اتریوم یک پلتفرم برای اجرای قراردادهای هوشمند است. در ادامه به شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو شبکه محبوب میپردازیم.

مقایسه بیت کوین و اتریوم

شباهت‌های بیت کوین و اتریوم

 1. بلاک‌چین: هر دو از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند. این فناوری یک دفتر کل دیجیتالی است که تراکنش‌ها را به صورت زنجیره‌ای ذخیره می‌کند. اگر با بلاک چین آشنا نیستید مقاله بلاک چین به زبان ساده را مطالعه کنید.
 2. ارز دیجیتال: هر دو پروژه یک واحد ارز دیجیتال دارند: بیت‌کوین برای بلاک‌چین بیت‌کوین و اتر برای بلاک‌چین اتریوم.
 3. امنیت: هر دو از مکانیزم‌های امنیتی مشابهی برای تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید استفاده می‌کنند. البته لازم به ذکر است که در جزئیات تفاوت‌های بسیاری دارند.

تفاوت‌های بیت کوین و اتریوم

 1. هدف و نقشه راه: بیت‌کوین به عنوان یک راه حل برای بازارهای مالی ارائه شد، در حالی که اتریوم به عنوان یک پلتفرم قراردادهای هوشمند با قابلیت‌های بی شمار.
 2. قراردادهای هوشمند: اتریوم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند، که اسکریپت‌هایی هستند که به صورت خودکار اجرا می‌شوند. بیت‌کوین نیز از اسکریپت‌ها پشتیبانی می‌کند، اما آن‌ها به اندازه اتریوم قابل تغییر و کد نویسی نیستند.
 3. زبان برنامه‌نویسی: اتریوم یک زبان برنامه‌نویسی خاص به نام Solidity دارد که برای نوشتن قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.
 4. سرعت تراکنش: زمان تایید بلاک در اتریوم کمتر از بیت‌کوین است، که باعث سرعت بیشتر تراکنش‌ها در اتریوم می‌شود.
 5. مکانیزم اجماع: در حال حاضر، بیت‌کوین از اثبات کار (Proof-of-Work) استفاده می‌کند، در حالی که اتریوم جدیدا به سمت اثبات سهم (Proof-of-Stake) حرکت کرده است.

ارز دیجیتال اتر (ETH) چیست؟

ارز دیجیتال اتریوم یا اتر که با نماد ETH شناخته میشود، یک واحد رمزارز است که در شبکه اتریوم استفاده میشود. این ارز دیجیتال به عنوان سوخت یا “گس” برای اجرای قراردادهای هوشمند و تراکنش‌ها در شبکه استفاده می‌شود. هر فعالیتی که در شبکه اتریوم انجام می‌شود، هزینه‌ای به نام گس دارد که با اتر پرداخت می‌شود.

کاربرد اتر نه تنها به عنوان سوخت برای شبکه است، بلکه به عنوان یک ارز دیجیتال مستقل نیز معامله می‌شود و در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال قابل خرید و فروش است.

با توجه به اهمیت اتر، این ارز دیجیتال به سرعت به یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در بازار تبدیل شده است. اتر نقش مهمی در تامین امنیت و عملکرد شبکه اتریوم دارد و همچنین بسیاری از افراد آن را به عنوان یک سرمایه‌گذاری برای آینده معرفی میکنند.

Wei در اتریوم چیست؟

اتر مانند بیت کوین که به واحدهای کوچکتر ساتوشی تقسیم میشود، واحدهای کوچکتر هم دارد. واحد Wei کوچکترین واحد اتر است. این واحدها به کاربران اجازه می‌دهند که مبالغ دقیق‌تری را در تراکنش‌های کوچکتر انتقال دهند.

تاریخچه قیمت اتریوم

از زمان راه‌اندازی اتریوم، قیمت اتریوم تغییرات زیادی داشته است. در ابتدا، قیمت آن بسیار پایین بود، اما با گذر زمان و افزایش استفاده از شبکه اتریوم، قیمت آن نیز افزایش یافت.

اتریوم در سال 2014 از طریق یک پیش‌فروش ارز دیجیتال (ICO) واحد ارز خود به نام اتر را ارائه کرد. حدود 50 میلیون اتر با قیمت هر واحد تنها 0.31 دلار به فروش رسید و بیش از 16 میلیون دلار برای پروژه جمع‌آوری شد.

اتریوم در سال 2021 رشد بسیار خوبی داشت و قیمت آن به حدود 4800 دلار رسید. از دلایل این افزایش قیمت میتوان به اخبار مثبت و توسعه‌ در شبکه اتریوم اشاره کرد. قیمت لحظه‌ای اتریوم را دنبال کنید.

تاریخچه قیمت اتریوم

تفاوت اتر با اتریوم چیست؟

اتریوم نام شبکه بلاک‌چین است، در حالی که اتر نام ارز دیجیتالی است که در این شبکه استفاده می‌شود. به زبان خودمانی، اتریوم مانند یک شهر دیجیتال است و اتر پولی است که در این شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد اتر در این شبکه به عنوان سوخت در شبکه اتریوم عمل می‌کند. هرگونه تراکنش یا اجرای قرارداد هوشمند هزینه‌ای به نام “گس” دارد که با اتر پرداخت می‌شود. این هزینه مطمئن می‌شود که شبکه به درستی کار کند و از حملات مخرب محافظت شود.

اتریوم چگونه کار میکند؟

همانطور که گفته شد اتریوم بر پایه فناوری بلاک‌چین کار می‌کند. در این بلاک‌چین، هر تراکنش یا قرارداد هوشمندی که اجرا می‌شود توسط شبکه تأیید و در یک بلاک ثبت می‌شود. این بلاک‌ها به یک زنجیره متصل هستند، که هر کدام حاوی اطلاعات معتبر از تراکنش‌ها است.

ارز دیجیتال اتر که با نماد ETH شناخته میشود، به عنوان سوخت یا گس (Gas) در شبکه اتریوم عمل می‌کند. هرگونه تراکنش یا اجرای قرارداد هوشمند هزینه‌ای به نام “گس” دارد که با اتر پرداخت می‌شود. از دلایل این هزینه اطمینان از این موضوع است که از شبکه در برابر حملات مخرب محافظت شود.

معماری بلاک چین اتریوم چگونه است؟

معماری بلاک‌چین اتریوم بر پایه زنجیره‌ای از بلاک‌ها ساخته شده است. هر بلاک حاوی اطلاعات تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند است. این بلاک‌ها با یکدیگر به صورت زنجیره‌ای متصل هستند، که اطمینان می‌دهد تمام تراکنش‌ها به طور دائمی و غیرقابل تغییر ذخیره شوند.

قرارداد هوشمند در اتریوم چیست؟

قراردادهای هوشمند برنامه‌هایی هستند که به طور خودکار اجرا می‌شوند. این قراردادها بدون نیاز به واسطه، تراکنش‌ها را انجام می‌دهند. به عنوان مثال، در یک گروه تلگرامی می‌توانید یک قرارداد هوشمند برای جمع‌آوری کمک‌های مالی ایجاد کنید و هنگامی که مبلغ مورد نظر جمع‌آوری شد، به طور خودکار به یک پروژه خیریه اهدا شود. چون این برنامه روی بلاک‌چین ایجاد شده هیچ شخص و یا مرجع دولتی نمیتواند آن را بدزدد و برای کاربرد دیگری استفاده کند.

گس فی در اتریوم چیست؟

“گس” هزینه‌ای است که کاربران برای اجرای تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم پرداخت می‌کنند. این هزینه به ماینرها پرداخت می‌شود که تراکنش‌ها را تأیید و به بلاک‌چین اضافه می‌کنند.

نقشه راه و آینده اتریوم چگونه است؟

اتریوم در حال توسعه مداوم است. یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که در راه است، اتریوم 2.0 است که به بهبود مقیاس‌پذیری، امنیت و پایداری شبکه کمک می‌کند.

اتریوم یک پلتفرم قدرتمند برای هماهنگی جهانی است، اما همچنان در حال بهبود است. مجموعه‌ای از بهبودهای بلندپروازانه قرار است اتریوم را از وضعیت فعلی خود به یک پلتفرم کاملاً مقیاس‌پذیر و با بیشترین مقاومت تبدیل کند. این بهبودها در نقشه راه اتریوم در سایت رسمی اتریوم و وایت پیپر اتریوم آمده‌اند.

تغییرات آتی در اتریوم چیست؟

نقشه راه اتریوم به تفصیل نشان می‌دهد که چه بهبودهایی در آینده به پروتکل افزوده خواهد شد. به طور کلی، نقشه راه مزایای زیر را برای کاربران اتریوم فراهم می‌کند:

 • تراکنش‌های ارزان‌تر: در سالهای اخبر رول آپ ها به عنوان راه حل بسیاری از مشکلات اتریوم ارائه شدند اما با این حال رول‌آپ‌ها خیلی گران هستند و به مؤلفه‌های متمرکز وابسته‌اند. در نقشه راه اتریوم راه‌حل‌هایی برای این مشکل ارائه شده است.
 • امنیت بیشتر: اتریوم در حال حاضر بسیار امن است اما باز هم میتواند امن‌تر شود.
 • تجربه کاربری بهتر: پشتیبانی بیشتر از کیف‌پول‌های قرارداد هوشمند و نودهای سبک باعث می‌شود استفاده از اتریوم برای عموم مردم ساده‌تر باشد.
 • برنامه ریزی برای آینده: پژوهشگران و توسعه‌دهندگان اتریوم مشکلات فردا را امروز حل می‌کنند، شبکه را برای نسل‌های آینده آماده می‌سازند.

چرا اتریوم به یک نقشه راه نیاز دارد؟

اتریوم دومین شبکه محبوب در دنیای کریپتوکارنسی است و توانسته اعتماد بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند. اما این جلب اعتماد راحت به دست نمی‌آید و برای رسیدن به این قضیه اتریوم به طور منظم به‌روزرسانی می‌شود و قابلیت‌های مقیاس‌پذیری، امنیت یا پایداری خود را افزایش می‌دهد.

یکی از نقاط قوت اصلی اتریوم، توانایی سازگاری با ایده‌های جدید است که از تحقیق و توسعه به وجود می‌آیند. این قابلیت سازگاری به اتریوم این امکان را میدهد تا از دیگر رقبا جا نماند و با چالش‌های نوظهور مواجه شود و با جدیدترین پیشرفت‌های فناوری همگام شود.

نقشه راه چگونه تعریف می‌شود؟

نقشه راه یک پلتفرم نتیجه سال‌ها کار توسط پژوهشگران و توسعه‌دهندگان است، اما نکته اینجاست که همه حتی شما هم میتوانید در نظر دادن شریک باشید. ایده‌ها معمولاً به در یک انجمن مانند ethresear.ch عنوان می‌شوند. این ایده‌ها در سایت‌های از این دست به بحث گذاشته میشوند و می‌توانند به عنوان پیشنهادات بهبود اتریوم در آینده ارائه شوند.

آیا نقشه راه اتریوم با زمان تغییر می‌کند؟

نقشه راه برنامه فعلی برای به‌روزرسانی اتریوم است و شامل برنامه‌های کوتاه‌مدت و آینده است. ما از شبکه گسترده‌ای مثل اتریوم انتظار داریم که نقشه راه را با ظهور اطلاعات و فناوری جدید تغییر دهد.

خالق و تیم سازنده اتریوم کیست؟

اتریوم توسط ویتالیک بوترین، یک برنامه‌نویس جوان اهل روسیه راه اندازی شد. ویتالیک با پشتیبانی از تیمی از توسعه‌دهندگان ماهر، این پروژه را به واقعیت تبدیل کرد.

زمانی که اتریوم در کنفرانس بیت‌کوین آمریکای شمالی در میامی در ژانویه 2014 معرفی شد، چندین بنیان‌گذار، از جمله آنتونی دی ایوریو و چارلز هاسکینسون، با بوترین خانه‌ای را در میامی گرفتند تا ایده‌ی اتریوم را بیشتر توسعه دهند.

تیم بنیان گذار اتریوم

اتریوم توسط ویتالیک بوترین، خودم، چارلز هاسکینسون، میهای آلیسیه و امیر چتریت در دسامبر 2013 تأسیس شد. جوزف لوبین، گاوین وود و جفری ویلک در ابتدای سال 2014 به عنوان بنیان‌گذاران اضافه شدند.

آنتونی دی ایوریو

اتریوم چگونه خلق شد؟ تاریخچه اتریوم

اتریوم در ابتدا در سال 2013 توسط ویتالیک بوترین در یک اوراق سفید (White Paper) توصیف شد. ویتالیک بوترین، یک برنامه‌نویس بود و در مجله بیت‌کوین فعالیت میکرد. او اعتقاد داشت که بیت‌کوین و فناوری بلاک‌چین می‌توانند کاربردهای بسیار بیشتری داشته باشند و برای این کار نیاز به یک زبان قوی‌تر برای توسعه برنامه دارد.

ویتالیک بوترین خالق اتریوم

ویتالیک در سال 2013 موفق به کار با یونی آسیا (Yoni Assia)، مدیرعامل eToro، در پروژه Colored Coins شد و سپس وایت پیپری را نوشت که کاربردهای اضافی برای بلاک چین را مشخص می‌کرد. اما با ایده او موافقت نشد. پس از عدم توافق در مورد چگونگی پیشرفت پروژه، او توسعه یک پلتفرم جدید با یک زبان اسکریپت نویسی قوی‌تر را پیشنهاد داد. این پلتفرم جدید در نهایت به اتریوم تبدیل شد.

ویتالیک نام اتریوم را پس از مرور یک لیست از عناصر موجد در داستان‌های علمی-تخیلی در ویکی‌پدیا انتخاب کرد. او گفت من فوراً متوجه شدم که آن را بیشتر از همه جایگزین‌های دیگری که دیده‌ام دوست دارم؛ فکر می‌کردم که این اسم خوشایند است. این اسم کلمه ‘اِتر’ را داشت، اشاره به محیط فرضی نامرئی دارد.

مزایای اتریوم

اتریوم با قابلیت‌های منحصر به فرد خود، مزایای زیادی را به دنیای دیجیتال آورده است. از جمله: امکان اجرای قراردادهای هوشمند، امنیت بالا، شفافیت در تراکنش‌ها و امکان ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز.

معایب اتریوم

همچنین، مانند هر فناوری دیگری، اتریوم نیز معایب خود را دارد. از جمله: مشکلات مقیاس‌پذیری، هزینه‌های بالای گس در زمان‌های اشتلال در شبکه و نیاز به به‌روزرسانی‌های مداوم برای بهبود عملکرد.

آیا در حال حاضر اتریوم قابل استخراج است؟

اتریوم در گذشته از مکانیزم اثبات کار (Proof-of-Work) برای تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید استفاده می‌کرد، که در آن ماینرها با استفاده از توان محاسباتی بالا، تراکنش‌ها را تأیید و بلاک‌های جدید را ایجاد می‌کردند. اما از سال 2022، اتریوم به مکانیزم اثبات سهم (Proof-of-Stake) مبتنی بر سهام و سرمایه‌گذاری در شبکه تغییر پیدا کرده است. در این مکانیزم، استخراج به معنای سنتی وجود ندارد و به جای آن، افراد با قرار دادن اتر به عنوان سپرده یا “Stake” در شبکه، به عنوان تأییدکننده یا “Validator” فعالیت می‌کنند. بنابراین، اتریوم در حال حاضر قابل استخراج به روش سنتی نیست.

استخراج اتریوم

اتریوم 2 چیست؟

اتریوم 2 یا ETH 2 نسل جدید شبکه اتریوم است که با هدف بهبود مقیاس‌پذیری، امنیت و پایداری طراحی شده است. این نسل جدید با استفاده از مکانیزم اثبات سهم (Proof-of-Stake) به جای اثبات کار (Proof-of-Work)، مصرف انرژی کمتری دارد و به شبکه امکان پشتیبانی از تعداد بیشتری تراکنش در هر ثانیه را می‌دهد.

اتریوم 2

پاسخ به برخی سوالات متداول درباره اتریوم

آیا اتریوم امن است؟

بله، اتریوم با استفاده از مکانیزم‌های امنیتی پیشرفته، از اطلاعات و تراکنش‌های کاربران حفاظت می‌کند.

چرا اتریوم از مکانیزم اثبات سهم استفاده می‌کند؟

اثبات سهم کمترین مصرف انرژی را دارد و به شبکه امکان می‌دهد با سرعت بیشتری تراکنش‌ها را پردازش کند.

سخن پایانی

اتریوم یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین پروژه‌های بلاک‌چین در دنیا است. با قابلیت‌های منحصر به فرد خود، اتریوم توانسته است تأثیر زیادی در دنیای فناوری و مالی دیجیتال بگذارد. از قراردادهای هوشمند گرفته تا ارز دیجیتال اتر، اتریوم به کاربران خود امکانات متنوعی را ارائه می‌دهد. در آینده، با پیشرفت‌های بیشتر در اتریوم 2، می‌توان انتظار داشت که این شبکه نقش بزرگ‌تری در زندگی روزمره مردم ایفا کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا