بیت کوین چیست

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال است و بعد از گذشت سالها هنوز هم مهم‌ترین ارز دیجیتال باقی مانده است. بیت کوین را پادشاه ارزهای دیجیتال میدانند و به اعتقاد بسیاری بیت کوین، از مهم‌ترین اختراعات این قرن است. بسیاری از افراد، بیت کوین را به عنوان یک انقلاب در امور مالی جهان میشناسند.

لازم است بدانید که بیت کوین بسیار فراتر از تنها یک واحد مالی است. در این مقاله قصد داریم تا با زبانی ساده وارد دنیای بیت کوین شویم و به نحوه ساز و کار این شبکه بپردازیم.

نکات کلیدی این مقاله

 • بیت کوین در سال 2008 توسط “ساتوشی ناکاموتو” معرفی شد.
 • بیت کوین اولین ارز دیجیتال است و به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.
 • بیت کوین بر بستر فناوری بلاک چین کار می‌کند.
 • بیت کوین وابسته به هیچ قدرت، بانک یا دولتی نیست و غیرمتمرکز است.
 • تعداد بیت کوین‌ها محدود به 21 میلیون واحد است.
 • تراکنش‌های بیت کوین امن و تا حدود زیادی ناشناس هستند.
 • هزینه‌های تراکنش بیت کوین کمتر از سیستم‌های سنتی است.
 • بیت کوین در سراسر جهان قابل دسترسی است.
 • تراکنش‌های بیت کوین توسط بلاک چین و ماینرها تایید و ثبت می‌شوند.

ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

بیت کوین (BTC) یک ارز دیجیتال است که بر بستر فناوری بلاک چین کار می‌کند. اگر در یک جمله بیت کوین را بخواهیم تعریف کنیم به این شکل است که بلاک چین بیت کوین یک دفتر کل توزیع شده دیجیتالی است که تمام معاملات انجام شده را ثبت می‌کند و هزاران کامپیوتر در سراسر جهان از آن پشتیبانی میکنند.

همه افراد میتوانند تراکنش‌های بیت کوین را مشاهده کنند. تراکنش‌های اخیر بیت کوین را مشاهده کنید. همین قضیه یکی از ویژگی‌های مهم بیت کوین است که باعث شفافیت و جلب اعتماد عموم میشود.

بیت کوین در یک نگاه
بیت کوین
نام ارزبیت کوین
نام به انگلیسیBitcoin
خالق ارزساتوشی ناکاموتو
تاریخ انتشار9 ژانویه 2009
سایت رسمیbitcoin.org
مشاهده قیمتقیمت بیت کوین

بیت کوین امروزه به عنوان یکی از مهم‌ترین رمزارزها و بلاک‌چین‌ها در جهان شناخته می‌شود. از آنجا که بیت کوین بدون نیاز به هیچ نهاد قدرت یا بانک مرکزی کار می‌کند، این امکان را به کاربران می‌دهد که معاملاتی امن، ناشناس و بدون واسطه انجام دهند.

کاربرد بیت کوین چیست؟

بیت کوین با خصوصیات منحصر به فرد خود، یک انقلاب در سیستم‌های مالی و تجاری جهان به حساب می‌آید. این رمزارز، بدون نیاز به هیچ موسسه یا نهاد قدرتی به کاربران امکان انجام معاملات مالی را میدهد. همین قضیه باعث کاهش هزینه‌ها، افزایش سرعت و حفظ حریم خصوصی می‌شود.

زمانی که بیشتر درباره ویژگیهای چنین سیستمی فکر میکنیم میتوانیم کاربردهای زیادی برای آن پیدا کنیم. از کاربردهای بیت کوین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. پرداخت الکترونیکی توسط بیت کوین

 • بسیاری از فروشگاه‌ها و وبسایتهای آنلاین از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت پشتیبانی میکنند.
 • با استفاده از پرداخت الکترونیکی به روش بیت کوین، خریدها و پرداخت‌ها بدون نیاز به واسطه‌های مالی انجام میشود.

2. انتقال‌های بین‌المللی سریع و ارزان

 • انتقال دارایی به کشورهای دیگر بدون نیاز به مراجعه به بانک‌ها یا موسسات مالی
 • انتقال مالی بین‌الملی با سرعت بسیار بالاتر از روش سنتی انجام میشود.

3. فرصت سرمایه‌گذاری

 • بیت کوین به عنوان یک دارایی در نظر گرفته میشود که بسیاری آن را فرصتی پربازده برای سرمایه گذاری بلند مدت میدانند.
 • امکان ترید کردن و کسب سود از نوسان های بیت کوین را به تریدرها میدهد.

4. حفظ حریم خصوصی در معاملات

 • معاملات بیت کوین نسبتاً ناشناس است و بدون ثبت هویت واقعی کاربران انجام میشود.
 • برای انجام معاملات نیاز به احراز هویت نیست.

تاریخچه بیت کوین؛ بیت کوین چگونه متولد شد؟

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال بدون واسطه، در سال 2008 توسط فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار “ساتوشی ناکاموتو” معرفی شد. ناکاموتو در 31 اکتبر 2008، مقاله‌ای به نام بیت کوین: یک سیستم پول الکترونیکی نظیر به نظیر را منتشر کرد. در این مقاله، ناکاموتو سیستمی را توصیف کرد که امکان انتقال مستقیم ارز دیجیتال بین افراد بدون نیاز به یک واسطه مانند بانک را فراهم می‌کند.

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین
بعد از گذشت سالها همچنان هویت ساتوشی ناکاموتو مشخص نیست.

بیت کوین به عنوان یک پروژه نرم‌افزاری متن باز در 9 ژانویه 2009 راه‌اندازی شد. اولین معامله بیتکوین در 12 ژانویه 2009 بین ناکاموتو و یک کاربر دیگر به نام هال فینی انجام شد.

در سال‌های ابتدایی وجود بیت کوین، ارزش آن بسیار پایین بود و بیشتر به عنوان یک پروژه تجربی دیده می‌شد. اما با گذر زمان و افزایش توجه به امنیت، حریم خصوصی و مزایای دیگر بیت کوین، ارزش آن افزایش یافت.

تا سال 2017، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به سرعت محبوبیت یافتند و قیمت ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) به حدود 20 هزار دلار رسید! اما پس از آن، بازار ارزهای دیجیتال با نوسانات قیمتی روبرو شد.

بیت کوین حالا به عنوان یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال و یک دارایی قابل سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. بسیاری از کشورها و شرکت‌ها نیز در حال بررسی و استفاده از فناوری زنجیره بلوکی هستند، که همان فناوری پشتیبان بیت‌کوین است.

پشتوانه بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است، به این معنی که توسط هیچ قدرت یا نهاد مرکزی پشتیبانی نمی‌شود. ارزش بیت کوین، از اعتماد و توافق کاربران و شبکه به دست می‌آید.

معاملات بیت کوین توسط گره‌های شبکه از طریق رمزنگاری تأیید می‌شوند و در یک دفتر کل توزیع شده عمومی به نام بلاکچین ثبت می‌شوند. برخلاف ارزهای سنتی، بیت کوین توسط هیچ بانک مرکزی یا دولتی صادر، چاپ و یا تنظیم نمی‌شود. به جای آن، این ارز بر روی یک شبکه همتا به همتای غیر متمرکز منتقل میشود.

این قضیه باعث نمیشود که بیت کوین ارز ناامنی باشد! امنیت شبکه بیت کوین از طریق یک فرآیند به نام استخراج یا ماینینگ حفظ می‌شود. در استخراج شرکت‌کنندگان مسائل ریاضی پیچیده را حل می‌کنند تا معاملات را بر روی بلاکچین تأیید و ثبت کنند. این طبیعت غیر متمرکز باعث میشود که هیچ نهاد قدرتی نتواند بیت کوین را کنترل یا دستکاری کند.

چه کسی بیت کوین را کنترل میکند؟

هیچ فرد یا سازمان خاصی بیتکوین را کنترل نمی‌کند. بیت کوین یک پروتکل متن باز است و توسط شبکه‌ای از کامپیوترها که به آن “نودها” یا گره‌ها می‌گویند، پشتیبانی می‌شود. این نودها تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند و به روزرسانی بلاک چین می‌پردازند. به همین دلیل، بیتکوین به طور کاملا غیرمتمرکز عمل می‌کند و هیچ نهاد یا فرد مرکزی‌ای بر آن حاکم نیست.

به زبان ساده، بلاک چین بیت کوین چگونه کار میکند؟

همانطور که گفتیم بیت کوین توسط بلاک چین کار میکند. در مقاله بلاک چین به زبان ساده به ساز و کار بلاک چین بیت کوین پرداختیم. اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه و به زبان ساده به شما توضیح بدهیم که بیت کوین چگونه کار میکند بد نیست با یک مثال توضیح دهیم.

بلاک چین بیت کوین

فرض کنید علی تصمیم دارد به بابک بیت کوین ارسال کند. علی وارد کیف پول خود میشود، وارد بخش ارسال ارز دیجیتال میشود، مقدار بیت کوین مورد نظر خود را انتخاب میکند و درنهایت آدرس کیف پول بابک را وارد میکند تا بیت کوین به او انتقال داده شود. اما دریافت و ارسال بیت کوین چگونه انجام میشود؟

این فرآیند به نظر ساده به نظر میرسد. اما در پشت پرده اتفاقات جالبی رخ میدهد. زمانی که علی تراکنش ارسال بیت کوین را ثبت میکند تراکنش او توسط کلید خصوصی (Private Key) امضای الکترونیکی میشود و سپس به شبکه بلاک چین بیت کوین ارسال میشود.

اما برای اینکه بیت کوین به بابک برسد این قدم به تنهایی کافی نیست.

برای اینکه بیت کوین های ارسال شده توسط علی به بابک برسد، تراکنش علی باید توسط کامپیوترهایی در سراسر شبکه به تایید برسند. به این کامپیوترها همان ماینرها هستند. ماینرها با حل معادلات ریاضی پیچیده تراکنش‌ها را تایید میکنند و در شبکه ثبت میکنند. به ازای این تاییدات هم پاداشی به ماینرها تعلق میگیرد. این قضیه همان فرآیند استخراج بیت کوین است که احتمالا بارها درباره آن شنیده‌اید.

پس از اضافه شدن تراکنش به بلاکچین، تراکنش به طور دائمی و غیر قابل تغییر ثبت می‌شود. در این مرحله، بابک می‌تواند بیت کوین را استفاده کند.

کیف پول بیت کوین چیست؟

کیف پول بیت کوین به نوعی یک ابزار است که به کاربران امکان می‌دهد تا بیت کوین‌های خود را نگه‌داری و مدیریت کنند. این کیف پول‌ها می‌توانند به صورت نرم‌افزاری، سخت‌افزاری یا حتی کاغذی باشند. هر کیف پول یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی دارد. آدرس عمومی مانند یک شماره حساب بانکی است که دیگران می‌توانند با استفاده از آن به شما بیت کوین ارسال کنند، در حالی که کلید خصوصی مانند یک رمز عبور است که باید محرمانه پیش خودتان بماند.

 1. کیف پول‌های نرم‌افزاری: این نوع کیف پول‌ها به صورت یک برنامه روی کامپیوتر یا گوشی هوشمند نصب می‌شوند. آنها به کاربر امکان دسترسی به بیت کوین‌های خود از هر جایی که اینترنت داشته باشد را می‌دهند.
 2. کیف پول‌های سخت‌افزاری: این نوع کیف پول‌ها، دستگاه‌های فیزیکی هستند که برای نگهداری بیت کوین‌ها ساخته شده‌اند. آنها به دلیل اینکه از رایانه‌های متصل به اینترنت جدا هستند، از نظر امنیتی بسیار قوی‌تر هستند. مثلا کیف پول لجر از این دسته است.
 3. کیف پول‌های کاغذی: این نوع کیف پول‌ها در واقع یک نوع چاپ شده از کلید‌های عمومی و خصوصی هستند. به عبارت دیگر، بیت کوین‌ها روی یک قطعه کاغذ نگه داشته می‌شوند.
کیف پول بیت کوین

هنگام انتخاب یک کیف پول بیت کوین، باید به چند نکته توجه کرد: امنیت، راحتی استفاده و هزینه. همچنین، همیشه توصیه می‌شود که نسخه پشتیبان از کیف پول خود داشته باشید و کلید خصوصی را در مکانی امن نگه دارید. بسیاری افراد هستند که به دلیل گم کردن کلید خصوصیشان دیگر نمیتوانند به دارایی خود دسترسی داشته باشند.

محدودیت عرضه بیت کوین؛ آیا بیت کوین تمام میشود؟

ما از محدود بودن بیت کوین به عنوان یکی از ویژگی‌های کلیدی این ارز دیجیتال نام بردیم. اما چرا؟ بیت کوین یک ارز دیجیتال ضد تورمی است. یعنی برخلاف ارزهای ملی که دولت‌ها می‌توانند به میزان دلخواه اسکناس چاپ کنند، تعداد بیت کوین‌هایی که می‌توان ساخته شود، محدود است. این تعداد تنها محدود به 21 میلیون بیت کوین است. به زبان دیگر هرگز بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت!

پس یعنی بیت کوین تمام میشود؟

با توجه به محدودیت عرضه، ممکن است فکر کنید که بیت کوین یک روز تمام خواهد شد. اما واقعیت این است که بیت کوین‌ها “تمام” نمی‌شوند، فقط تعداد بیت کوین‌هایی که استخراج می‌شوند به حداکثر می‌رسد. تا زمانی که آخرین بیت کوین استخراج شود (که پیش‌بینی می‌شود حدود سال ۲۱۴۰ باشد)، ماینرها همچنان می‌توانند ازسرمایه گذاری در تراکنش‌های بیت کوین سود ببرند.

این قضیه به این دلیل است که باعث می‌شود ارزش آن در برابر تورم محافظت شود. در نظر بگیرید همین محدود بودن یکی از دلایلی است که بیت کوین را مانند طلا ارزشمند میکند.

روش به دست آوردن بیت کوین

بیت کوین را میتوان از راه‌های مختلفی به دست آورد. مثلا:

 1. خرید بیت کوین از صرافی‌های ارز دیجیتال: در حال حاضر صرافی‌های معتبر ایرانی بسیاری وجود دارند که میتوانید از آنها با کارت بانکی خود بیت کوین بخرید. اما اگر خارج از ایران هستید صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر مانند Binance، Coinbase از جمله وبسایتهایی هستند که می‌توانید با پول فیات خود بیت کوین خریداری کنید.
 2. استفاده از دستگاه‌های خودکار بیت کوین (ATM): در برخی کشورها، دستگاه‌های خودکار بیت کوین وجود دارد که می‌توانید با پول نقد، بیت کوین خریداری کنید. متاسفانه برای ما داخل ایران این امکان محیا نیست.
 3. معامله با دیگران: شما میتوانید مستقیما بیت کوین را از دوست، آَشنا و هر شخص دیگری دریافت کنید.
 4. استخراج بیت کوین: اگر تجهیزات مناسب را دارید، می‌توانید به استخراج بیت کوین بپردازید و به طور مستقیم بیت کوین به دست بیاورید. البته در نظر داشته باشید که برای اینکار به سرمایه اولیه مناسبی نیاز دارید وگرنه از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.
 5. درگاه پرداخت بیت کوین: اگر کسب و کار آنلاینی دارید، می‌توانید بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت بپذیرید و به جای پول نقد، بیت کوین دریافت کنید. سایت‌های بسیاری وجود دارند که به راحتی این امکان را به شما میدهند. برای مثال پلتفرمهای CoinGate و یا CoinPayments
خرید بیت کوین با فیات

چه چیزی قیمت ارز دیجیتال بیت کوین را تعیین میکند؟

شاید برای شما سوال باشد که اگر بیت کوین را کسی کنترل نمیکند، قیمت آن چطور نوسان دارد؟ پاسخ کوتاه است: عرضه و تقاضا!

درست مانند اکثر کالاها و خدمات دیگر است، اگر تقاضا برای بیت کوین افزایش یابد و عرضه آن کم باشد، قیمت آن افزایش می‌یابد. و برعکس، اگر تقاضا کاهش یابد و عرضه زیاد باشد، قیمت کاهش پیدا میکند. تنها عامل مستقیم دخیل بر قیمت بیت کوین با توجه به خاصیت غیرتورمی بودن این ارز دیجیتال همین عرضه و تقاضا است.

غیر از مورد عرضه و تقاضا عوامل دیگری هم وجود دارند. مثلا هزینه استخراج به این دلیل که نیاز به تجهیزات قوی و مصرف زیاد برق دارد می‌تواند تأثیر در قیمت بیت کوین داشته باشد.

عوامل غیرمستقیم دیگری هم میتوان مثال زد مثلا هرگونه تغییر در مقررات حکومتی می‌تواند به خصوص اگر از سمت کشوری ابرقدرت مانند آمریکا یا چین باشد تأثیر زیادی در قیمت بیت کوین دارد. مثلا اگر یک کشور مهم بیت کوین را ممنوع کند، این می‌تواند منجر به کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش قیمت شود.

یا مثلا هرگونه اخبار مثبت و منفی مثل هک شدن پلتفرم خاص که خبر منفی است و یا بهبود تکنولوژی که میتواند خبر مثبت باشد. اما به صورت کلی اعتماد یا عدم اعتماد کاربران و سرمایه‌گذاران به بیت کوین تاثیر اصلی را در قیمت میگذارد. اگر دقت کنید تمام این مثال‌ها به نحوی به همان عرضه و تقاضا برمیگردد.

پیشبینی و آینده بیت کوین

تحلیل بیت کوین یکی از جذابترین بخش‌ها برای طرفداران کریپتو است. نوساناتی که بیت کوین دارد باعث میشود بسیاری از تریدرها به سمت ارزهای دیجیتال بیایند و روزانه نگاهی به نمودار و قیمت لحظه‌ای بیت کوین کنند. علاوه بر تریدرها، بسیاری از افراد مشهور و تاثیرگذار بازارهای مالی نظرات و اعتقادات محتلفی درباره بیت کوین داشته‌اند.

نظر ایلان ماسک درباره بیت کوین
 • وارن بافت: وارن بافت، یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران جهان، منتقد شدید بیت‌کوین است. او این ارز دیجیتال را “قمار” خوانده و معتقد است که بیت کوین هیچ ارزش واقعی‌ای ندارد.
 • جان مک‌آفی: مک‌آفی، که در گذشته با پیش‌بینی‌های جریئانه‌اش در مورد بیت‌کوین شناخته شده، ادعا کرده بود که تا سال 2020 قیمت بیت‌کوین به 1 میلیون دلار خواهد رسید. که البته این پیشبینی تا به الان به حقیقت نپیوسته.
 • ایلان ماسک: موسس تسلا و اسپیس‌ایکس، گفته است که بیت‌کوین بهتر از پول کاغذی است، اما تا به حال پیش‌بینی مشخصی در مورد قیمت آن ارائه نداده است.
 • جیمی دیمون: مدیر عامل بانک JPMorgan Chase، در گذشته بیت‌کوین را “کلاهبرداری” خوانده بود، اما بعداً نظر خود را تغییر داد و گفت که بیت‌کوین ممکن است ارزشمند باشد.

آیا بیت کوین قانونی است؟

بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. ولی سوال اصلی این است که با توجه به اینکه بیت کوین نهادهای قدرت را تهدید میکند آیا بیت‌کوین در کشورهای مختلف جهان قانونی است؟ در ادامه به بررسی وضعیت قانونی بیت‌کوین در چند کشور از جمله ایران خواهیم پرداخت.

 1. آمریکا: در ایالات متحده آمریکا، بیت‌کوین به عنوان یک وسیله مبادله قانونی یک مفهوم شناخته شده است. کمیسیون مبادلات وابسته به کامودیتی آن را به عنوان یک کامودیتی معتبر می‌پذیرد.
 2. ژاپن: ژاپن یکی از کشورهایی است که بیت‌کوین را به طور کاملا قانونی می‌پذیرد و به عنوان یک وسیله پرداخت قانونی در نظر می‌گیرد.
 3. چین: چین در مورد بیت‌کوین مواضع متفاوتی داشته است.چین در سال 2021 بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و انواع تراکنش‌های آنها را به صورت رسمی غیرقانونی اعلام کرد.
 4. هند: هند نیز مانند چین مواضع مختلفی در مورد بیت‌کوین داشته. در حال حاضر، بانک مرکزی هند هرگونه معامله با بیت‌کوین را ممنوع کرده است.
 5. ایران: در ایران، بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال به طور رسمی توسط بانک مرکزی ممنوع شده‌اند. ولی با این حال، معاملات و خرید و فروش بیت‌کوین به صورت غیررسمی و در بازارهای خصوصی انجام می‌شود. بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی بدون مشکل و به صورت قانونی بستری برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال راه اندازی کرده‌اند. بسیاری از این شرکت‌ها حتی دانش بنیان هستند و توسط نهاد ریاست جمهوری تایید شده‌اند.
آیا بیت کوین قانونی است

چه چیزی بیت کوین را تهدید میکند؟

این سوال مهمی است! در این مقاله بارها گفتیم که بیت کوین توسط هیچ نهاد قدرتی و به صورت کاملا غیرمتمرکز فعالیت میکند. اما این موضوع قاعدتا برای قدرت‌های جهانی خوشحال کننده نیست. به علاوه مواردی وجود دارد که میتواند بیت کوین را تهدید کند و باعث دغدغه بسیاری از سرمایه گذاران میشود. مثلا:

 1. تغییرات قوانین و مقررات (Regulatory Changes):
  • توضیح ساده: اگر دولت‌ها قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال اعمال کنند، این می‌تواند باعث کاهش استفاده و ارزش بیت کوین شود.
  • مثال: چند سال پیش، چین تصمیم گرفت تا تمام معاملات بیت کوین را ممنوع کند، که باعث کاهش قیمت آن شد.
 2. حملات سایبری (Cyber Attacks):
  • توضیح ساده: اگر هکرها به یک صرافی‌ها حمله کنند و ارزهای دیجیتال را بدزدند، این می‌تواند به افت اعتماد به بیت کوین منجر شود. البته قضیه امنیت روز به روز در حال پیشرفت است و بسیاری از صرافی‌های معتبر بین‌المللی برای دارایی خود دارای بیمه هستند.
  • مثال: حمله به صرافی “Mt. Gox” که منجر به دزدیده شدن هزاران بیت کوین شد.
 3. تغییرات فناوری (Technological Changes):
  • توضیح ساده: بیت کوین اولین ارز دیجیتال است و طرفداران سفت و سخت خود را هم دارد اما این موضوع را باید در نظر داشته باشیم که اگر فناوری‌های جدیدتر و بهتری برای بلاک چین و ارزهای دیجیتال ایجاد شود، این احتمال وجود دارد که بیت کوین منسوخ شود.
  • مثال: ارزهای دیجیتال جدیدی مانند اتریوم که قابلیت‌های بیشتری نسبت به بیت کوین دارند. مثلا امکان توسعه قرارداد هوشمند.
 4. نوسانات قیمت (Price Volatility):
  • توضیح ساده: قیمت بیت کوین ممکن است به سرعت بالا یا پایین برود، که می‌تواند باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شود. البته طرفداران اصلی بیت کوین، بیت کوین را بخاطر خاصیت انقلابی بودنش دوست دارند و اعتقاد دارند که بیت کوین هنوز به ارزش اصلی خود نرسیده است.
  • مثال: در یک هفته، قیمت بیت کوین ممکن است از 10,000 دلار به 5,000 دلار کاهش یابد.
 5. مسائل مربوط به مقیاس‌پذیری (Scalability Issues):
  • توضیح ساده: بیت کوین مشکلاتی در پردازش تعداد زیاد معاملات دارد و همین ویژگی باعث شده بلاکچین ها و ارزهای دیجیتال جدیدتر با حل این مشکل بتازند.
  • مثال: زمانی که شبکه بیت کوین بار زیادی دارد، ممکن است معاملات به تاخیر بیافتند.

آیا ردیابی تراکنش‌های بیت کوین ممکن است؟

ردیابی معاملات بیت‌کوین امکان پذیر است. هر معامله‌ای که در شبکه بیت‌کوین انجام می‌شود، در یک دفتر کل عمومی به نام بلاکچین ثبت می‌شود. این دفتر کل برای همه قابل دسترسی است و هر کسی می‌تواند تمامی معاملات را در اکسپلوررهای ارز دیجیتال مشاهده کند.

البته اطلاعات شخصی مانند نام، تلفن یا آدرس فیزیکی در معاملات بیت‌کوین ثبت نمی‌شود. به جای آن، معاملات با استفاده از کدهای رمزنگاری شده و کلیدهای عمومی کیف پول بیت‌کوین انجام می‌شوند. پس با اینکه می‌توان تمامی معاملات یک آدرس بیت‌کوین را مشاهده کرد، اما تشخیص دادن صاحب واقعی آن آدرس به سادگی ممکن نیست مگر اینکه اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشید.

ردیابی معاملات بیت‌کوین به ویژه برای تحقیقات مرتبط با فعالیت‌های مشکوک یا غیرقانونی استفاده می‌شود. از طرف دیگر، برخی از کاربران از روش‌هایی مانند میکس ارز دیجیتال استفاده می‌کنند تا حریم خصوصی خود را حفظ کنند و ردیابی معاملات را سخت‌تر کنند.

برخی سوالات متداول درباره بلاکچین و ارز دیجیتال بیت کوین

چگونه می‌توانم بیت کوین خریداری کنم؟

برای خرید بیت کوین می‌توانید از صرافی‌های آنلاین استفاده کنید. پس از ثبت نام و تایید هویت، می‌توانید از طریق کارت بانکی خود بیت کوین خریداری کنید.

آیا بیت کوین امن است؟

بیت کوین بر پایه یک فناوری بلاکچین کار می‌کند که به طور طبیعی امن است. اما همچنان خطراتی مانند هک شدن صرافی‌ها یا فراموش کردن کلید خصوصی وجود دارد.

چه تعداد بیت کوین وجود دارد و چه تعداد از آنها استخراج شده است؟

تعداد کل بیت کوین‌ها 21 میلیون واحد است. تعداد دقیق بیت کوین‌های استخراج شده ممکن است با زمان تغییر کند. برای مشاهده این تعداد میتوانید به سایت‌های اکسپلورر بلاک چین مراجعه کنید.

سخن پایانی

ارز دیجیتال بیت کوین مهم‌ترین ارز دیجیتال است. بعد از گذشت سالها از ظهور بیت کوین همچنان نوسان قیمت بیت کوین برروی تمام مارکت تاثیر میگذارد. شاخص دامیننس بیت کوین میزان سلطه بیت کوین را به صورت لحظه‌ای نشان میدهد و گواه بر قدرت بیت کوین است. در این مقاله سعی کردیم به زبان ساده به بیت کوین بپردازیم. اگر در رابطه با این ارز دیجیتال سوالی داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا